Poloha Biskupic

Biskupice se nachází v severozápadní části historické Moravy, asi 330 metrů nad mořem. Leží zhruba 17 km jižně od Moravské Třebové, 20 km severně od Boskovic a 4 km východně od Jevíčka.

Vznik Biskupic

Na naše území asi 6. stol. přišli Slované. Malou Hanou pak obsadili někdy ve 7. a 8.stol. Postupně zakládali obce, z nichž mnohé během staletí zanikly. Kdy a za jakých okolností vznikly Biskupice nevíme, stejně tak zůstane navždy tajemstvím původní pohanský název obce.

Hranice v Biskupicích

Jak již bylo výše uvedeno, patřila naše obec od listopadu roku 1938 k území Sudet, popř. Německa. Zatímco sousední obec Chornice sdílela stejný osud, náležely např. Jevíčko či Jaroměřice k Československu a poté do Protektorátu Čechy a Morava.

Adolf Vykydal

Tento velký hudebník se narodil 21. března 1930 v Biskupicích v č.p. 44. Jeho otec Viktor, veterán z první světové války, byl nadšeným amatérským hudebníkem. Hrával na křídlovku, trumpetu i na housle.

Druhá světová válka

I přes takový postoj staré šlechtičny se majitelé biskupického velkostatku do podvědomí místních občanů zapsali především svým příklonem a obdivem k nacistickému Německu.

Zálesí

V letech 1914 - 1920 padli či zemřeli na různých bojištích světa v boji za svobodu naší vlasti. Byli to mladí muži, kteří v jedné z dob nejtěžších dali své vlasti vše, co měli. Většina z nich mohla v zajateckých táborech v relativním bezpečí přečkat boje I. světové války

Ocóraná

Kraje a regiony se od sebe vždy odlišovaly svými tradicemi i životním stylem. Měly svá nářečí, zvyky, kroje, písničky, tance i způsob stavby obydlí. Naše doba není takovým odlišnostem příliš nakloněna a tak mnohé z těchto tradic zanikly.

Pozvánka na akci

logolaro

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie, Podmínekpoužití použití a zásad ochrany osobních údajů.