Tento velký hudebník se narodil 21. března 1930 v Biskupicích v č.p. 44. Jeho otec Viktor, veterán z první světové války, byl nadšeným amatérským hudebníkem. Hrával na křídlovku, trumpetu i na housle.
Po první světové válce se Viktor Vykydal naučil brzy hru na varhany, aby mohl v obci vykonávat funkci varhaníka. U Vykyda1ů se velmi často zkoušelo - hudební doprovod k vánočním a pouťovým mším musel být precizně nacvičen - a Adolf Vykydal začínal již v útlém věku při těchto příležitostech projevovat hudební talent.
Otec synovo nadání brzy rozpoznal a asi od šesti let jeho věku ho učil hrát na různé hudební nástroje. V jeho počínání ho podporovali i biskupičtí učitelé, neboť také oni měli v té době pro hudbu velké pochopení. Když bylo Adolfu Vykydalovi deset let, začal navštěvovat hodiny klavíru, varhan a houslí u učitele hudby Miloslava Hrubého v Městečku Trnávce. Toto období skončilo v roce 1944, kdy byl Adolf Vykydal nuceně přidělen na práci pro Německo.P o měšťanské škole v Chornicích a po skončení druhé světové války následovalo studium na konzervatoři v Brně.
Zde se tento mladý hudebník věnoval oborům bicí nástroj a dirigování. Pro práci dirigenta bylo nutné být dobrým klavíristou, což Adolf Vykydal dokazoval nejen ve škole, ale i v biskupické kapele a v jevíčském tanečním orchestru, kde hrával. V roce 1949 složil také státní zkoušku pro učitele hudby ze hry na housle. O tři roky později ukončil brněnskou konzervatoř a byl přijat na Vysokou školu múzických umění do Bratislavy. Zde studoval dirigování u vynikajícího dirigenta Václava Talicha. Kromě studia působil také v orchestru Slovenského národního divadla v Bratislavě pod vedením rovněž skvělého Zdeňka Chalabaly. Tito dva umělci znamenali pro mladého studenta výhodnou kombinaci, kterou později dokázal zúročit. Vysokoškolská studia ukončil Adolf Vykydal u Dr. Rudovíta a shodou okolností byl zrovna v té době vypsán konkurz na místo dirigenta Slovenského národního divadla v Bratislavě. Adolf Vykydal výběrové říze- ní vyhrál a tím začala v roce 1958 jeho profesionální dráha dirigenta.
Jeho umělecký život byl velmi bohatý. Dirigoval mnoho oper, spolupracoval na padesáti baletních titulech, účinkoval v zahraničí a sbíral ocenění. Dirigoval např. celostátní premiéru baletu "Ikaros" (T. Andrašovan), dále pak díla "Hloupý Honza" (O. Nedbal), "Z pohádky do pohádky", "Slovanské tance" (A. Dvořák). V zahraničí si získal ohlas dirigováním Šostakovičova triptychu "Taneční suita", "Děvče a chuligán" a "Leningradská symfonie". Účinkoval ve Státním divadle v Drážďanech, na mezinárodních hudebních festivalech v Berlíně a Wiesbadenu. Hostoval ve Švýcarsku, Itálii, Rakousku, Řecku, Finsku a dalších zemích. Ve Wiesbadenu byla jeho sboru udělena Cena kolegia muzikologů a kritiků Spolkové republiky Německo. Za nastudování díla "Pouť v bouřce" získal Cenu svazu divadelních umělců.
Kritici hodnotili jeho čtyřicetiletou činnost ve Slovenském národním divadle velmi pozitivně.V roce 1992 odešel Adolf Vykydal do penze. Občas ještě účinkoval v SND, jeho hlavní činnost se však soustředila do Státní opery v Banské Bystrici, kde působil do roku 1999. Co se týká jeho dalších aktivit, organizoval a dirigoval také Piešťanský kúpelný orchester, učil na bratislavské konzervatoři obor dirigování a vedl rovněž symfonický orchestr této školy. Letos v březnu oslavil náš slavný rodák životní jubileum, při jehož příležitosti mohli nahlédnout do zákulisí hudebního umění také biskupičtí spoluobčané. Adolf Vykydal dirigoval na své narozeniny ve Slovenském národním divadle v Bratislavě balet "Labutí jezero" a na tento velký hudební svátek přizval své rodáky. Byl to skutečně nevšední zážitek, na který budou Biskupičtí dlouho vzpomínat.
Sice se neradi vracíme k smutné zprávě, která nás zasáhla, a to úmrtím pana dirigenta Adolfa Vykydala, který zesnul 8.4. 2009, proto si ještě jednou uctíme jeho památku a vzpomeneme na něj dokud ho mámě v živé paměti a to v krátkém videozáznamu z pohřbu, který se konal v budově Národního divadla v Bratislavě na Slovensku. Video pochází od společnosti SITA, která tyto záběry pořídila. Tímto ji chceme poděkovat, že tak učinila.